Ta strona używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.  Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich wykorzystanie.

System inteligentnego sterowania oświetleniem domu — wygoda i wydatki pod kontrolą

System inteligentnego sterowania oświetleniem domu — wygoda i wydatki pod kontrolą

Odpowiednio oświetlony dom to gwarancja wygody oraz bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno wnętrza budynku, jak i otaczającej go posesji. Projektując system punktów świetlnych, warto uwzględnić użycie nowoczesnych rozwiązań sterowniczych do zarządzania oświetleniem. Dzięki temu można obsługiwać sprawnie i efektywnie całość instalacji, decydując o wydajności i wygodzie użytkowników.

Sterowanie pilotem

Możliwości, jakie zapewniają nowoczesne technologie, sprawiają, że do obsługi oświetlenia wystarczy pilot lub aplikacja, które są w stanie zapewnić bezproblemowe sterowanie. Co więcej, dotyczy to nie tylko lamp zlokalizowanych we wnętrzu domu, ale także wokół budynku, na przykład w ogrodzie czy na podjeździe. Sterowanie oświetleniem zewnętrznym z pilota lub aplikacji jest wygodne i bezproblemowe. Kiedy domownicy kładą się spać, mogą z sypialni wyłączyć ogrodowe lampy i np. uruchomić reflektory umieszczone przed domem. 

Światło włączy się wtedy, kiedy potrzeba

Możliwość sterowania oświetleniem na odległość jest niezwykle przydatne w każdym nowoczesnym domu. Dostępne rozwiązania pozwalają bowiem programować plan uruchamiania i wyłączania świateł zewnętrznych. Dlaczego jest to ważne? Z kilku powodów. Po zmroku można z wnętrza domu uruchomić ogrodowe lampy, np. z poziomu aplikacji Dostępna jest też opcja ustawienia harmonogramu pracy. Polega ona na ustaleniu określonych godzin bądź pór w ciągu dnia, kiedy światło będzie uruchamiane oraz wyłączane. Czujniki pozwalają ponadto zastosować taką metodę, która gwarantuje włączanie światła w momencie, kiedy zapada zmrok. Przy zmniejszeniu intensywności światła naturalnego czujnik generuje sygnał wyzwalający uruchomienie instalacji.

Światło zasugeruje, że jesteś w domu

Ważną zaletą zdalnego sterowania oświetleniem, zarówno w domu, jak i na zewnątrz, jest możliwość sugerowania, że domownicy są na miejscu. Sprawdza się to przede wszystkim wtedy, kiedy przebywają oni na urlopie. Redukuje to ryzyko zagrożenia włamaniem. To jednak nie wyczerpuje wszystkich możliwości. Potencjalnym włamywaczom można zasugerować, że jest się w domu za pomocą automatycznego lub zdalnego wywołania oświetlenia. Kiedy na posesji lub w budynku zapali się światło, wówczas dla potencjalnych włamywaczy będzie to sygnał, że wewnątrz ktoś aktualnie przebywa. 

Znacząca rola współpracy poszczególnych elementów

Tak jak w wielu innych przypadkach decydujące dla właściwego funkcjonowania systemu jest odpowiednie sparowanie poszczególnych elementów. Cały układ inteligentnego sterowania oświetleniem składa się bowiem nie tylko z bramki, pilota czy aplikacji i lamp. Równie istotne są też przekaźniki. To dzięki nim możliwe jest łatwe i precyzyjne sterowanie pracą świateł oraz uruchamianie ich wtedy, kiedy występuje taka potrzeba. Wszystkie wymagane elementy instalacji najlepiej jest znaleźć u jednego dostawcy lub producenta, takiego jak Engo Controls. Pozwala to na użycie kompatybilnych, dobrze współpracujących ze sobą urządzeń i akcesoriów. Jeśli dodatkowo jeszcze można liczyć na wsparcie doświadczonych doradców, to bez wątpienia jest to idealne rozwiązanie.