Ta strona używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.  Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Czym zmyć farbę do włosów z mebli?

Czym zmyć farbę do włosów z mebli?

Każdy, kto malował farbą włosy w domu, wie, jakich szkód potrafi przysporzyć chwila nie uwagi. Najczęstszym problemem, z którym borykamy się podczas sprzątania, bo tym zabiegu pielęgnacyjnym, jest doczyszczenie mebli z farby, która na nie kapnęła. Co zrobić, by nie odbarwić i nie uszkodzić mebla, a zarazem skutecznie pozbyć się zabrudzenia?

Farba do włosów na meblach – czy można ja zmyć?

Niestety malowanie włosów w domu na własną rękę i niezabezpieczenie podczas tego zabiegu mebli najczęściej wiąże się z negatywnymi skutkami, z którymi staramy sobie później poradzić. W skład farby do włosów wchodzi barwnik, który wchodzi w dymany, ubrania, kanapy i meble co wpływa na utrudnione doczyszczenie. Nie oznacza to jednak, że przedmioty te nadają się do wyrzucenia i nie ma dla nich ratunku. Istnieje kilka preparatów i domowych sposobów, które skutecznie usuną farbę. 

Skuteczne sposoby na zmycie farby do włosów z mebli

Istnieje kilka skutecznych sposobów na doczyszczenie mebli z farby do włosów, co więcej większość z nich zawsze znajdziemy w naszym domu, a ich cena to koszt kilku złotych. Jeśli chcemy natomiast użyć środków chemicznych, to warto odwiedzić portal o domu i ogrodzie studiodomu.pl, by dowiedzieć się o nich więcej.

Soda oczyszczona

Jest to naturalna substancja o niskim pH, dzięki czemu nie zniszczy mebli, z których chcemy pozbyć się plam z farby do włosów. W tym celu należy wykonać pastę, mieszając sodę z małą ilością wody. Nakładamy ja za pomocą starej szmatki i wcieramy, następnie pozostawiamy na pół godziny i dokładnie czyścimy, usuwając resztki.

Suchy szampon

Farba do włosów kapnęła nam na sofę, fotel lub krzesło? Wydaje się, że nie ma już ratunku dla drogiego materiału, jednak nic bardziej mylnego. W każdej łazience znajdziemy suchy szampon do włosów, który świetnie sprawdzi się podczas usunięcia tego rodzaju zabrudzeń. Należy rozpylić go na plamę, dobrze wyszczotkować szczotką z miękkim włosiem, po czym starą szmatką usunąć jego nadmiar.

Ocet

Ocet jako środek czyszczący stosowany był jeszcze przez nasze prababki. Jest on bardzo skuteczny w neutralizowaniu brzydkich zapachów i usuwaniu najcięższych chemicznych zabrudzeń, również farby do włosów. W tym celu należy zamoczyć starą szmatkę w occie i pocierać plamę, aż do jej całkowitego wyczyszczenia. Ocet świetnie sprawdzi się w doczyszczeniu drewnianych mebli, wcześniej jednak należy go wymieszać z wodą.

Rozpuszczalnik lub aceton

Są to skuteczne, jednak chemiczne środki, za pomocą których z łatwością doczyścimy meble z farby do włosów. Niestety są one również szkodliwe dla różnych materiałów, dlatego przed użyciem warto, jest najpierw sprawdzić, czy nie uszkodzą mebli w nie widocznym miejscu.

Płyn do mycia naczyń

Sposób ten będzie bardzo skuteczny, o ile oczywiście wykorzystamy go zaraz po zabrudzeniu. Wszystkie plamy, gdy są świeże, są łatwiejsze do wyczyszczenia.

Popiół

Wilgotną ściereczkę zanurzamy w popiele, po czym delikatnie szorujemy plamę po farbie do włosów, aż do jej usunięcia. 

Odtłuszczacz

Jeśli chodzi o wyczyszczenie z farby do włosów mebli skórzanych, to z pomocą przychodzi na pospolity odtłuszczacz, który kupimy w każdym sklepie przemysłowym oraz w drogeriach. Zanim go jednak użyjemy, warto, jest wcześniej sprawdzić w niewidocznym gołym okiem miejscu, czy materiał nie zostanie uszkodzony lub odbarwiony. 

Pasta do zębów

Nakładamy pastę do zębów bezpośrednio na plamę z farby do włosów i delikatnie pocieramy plamę mokrą szmatką, aż do jej wyczyszczenia, po czym osuszamy.

Czym doczyścić meble łazienkowe z farby do włosów?

Podczas malowania włosów w łazience często zdarza nam się zabrudzić pralkę, umywalkę i szafkę łazienkową. Warto jest wcześniej dokładnie zabezpieczyć te miejsca folią lub starymi ręcznikami, jeśli jednak zapominamy, to istnieją skuteczne sposoby na ich doczyszczenie. Do ich wyczyszczenia można użyć octu, sody oczyszczonej, rozpuszczalnika, wybielacza. Należy jednak pamiętać, że meble łazienkowe zależnie od tego, z czego są wykonane, mogą zostać przez nas uszkodzone.

Artykuł powstał ze współpracy z https://studiodomu.pl/porady/