Ta strona używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.  Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Jak obrobić okno dachowe?

Jak obrobić okno dachowe?

Prawidłowa obróbka okna dachowego wymaga znajomości kilku ważnych zasad, których koniecznie trzeba przestrzegać podczas instalacji okna na poddaszu. Dlatego wykończenie okna dachowego zawsze najlepiej będzie zlecić dekarzowi lub profesjonalnej firmie remontowej. Z lektury tego artykułu dowiesz się, jak wygląda poprawna obróbka okna dachowego i dlaczego trzeba o nią zadbać.

Dlaczego prawidłowa obróbka okna dachowego jest tak ważna?

Prawidłowa obróbka okna dachowego zapewnia nie tylko estetyczne wykończenie przestrzeni znajdującej się poniżej ramy okna, ale też wpływa na to, jakie warunki będą panowały w pomieszczeniu oświetlanym przez okna dachowe. Prawidłowe wykończenie okna dachowego przekłada się m.in. na właściwości termoizolacyjne okna, a więc komfort termiczny w pomieszczeniu. Poprawna obróbka okna dachowego zapewnia ponadto szczelność i stabilność konstrukcji, które z kolei decydują o bezpieczeństwie użytkowania poddasza. Obróbka okna dachowego wpływa ponadto na żywotność okna dachowego, a także poziom wygody podczas obsługi okna, a nawet efektywność oświetlenia wnętrza na poddaszu. Błędy popełnione podczas obróbki okna dachowego mogą więc w praktyce słono kosztować, zwłaszcza gdy skończą się przeciekaniem okna, pojawieniem się wilgoci bądź znacząco podniosą rachunki za ogrzewanie.

Prawidłowa obróbka okien dachowych – od czego zacząć?

Prawidłowa obróbka okna dachowego może przebiegać na dwa równie skuteczne sposoby – z użyciem gotowych plastikowych lub drewnianych szpalet do okien dachowych bądź samodzielnie montowanych płyt kartonowo gipsowych. Jak wyjaśniają specjaliści z firmy Dakea, producenta najwyższej jakości okien dachowych nowej generacji, niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, priorytetowym zadaniem przed zabudową okna będzie jego staranne uszczelnienie od wewnątrz i od zewnątrz. Dakea to wytwórca okien znany z profesjonalizmu oraz innowacyjnych i wyjątkowo praktycznych rozwiązań. Eksperci Dakea podpowiadają więc, iż najbardziej pomocny przy uszczelnianiu okna połaciowego będzie odpowiednio dopasowany kołnierz instalacyjny do okien dachowych. Jego użycie pozwoli ochronić poddasze przed wodą, wilgocią, chłodem i wiatrem, zagwarantuje szczelność połączenia okna z dachem, a także usprawni i skróci prace montażowe. Poprawna obróbka okna dachowego w przypadku pomieszczeń ogrzewanych wymaga również ocieplenia okna – temu z kolei służą specjalne kołnierze ocieplające.

Jak poprawnie obrobić okno dachowe?

Poprawna obróbka okna dachowego wymaga przede wszystkim prawidłowego uformowania wnęki okiennej. Jej kształt powinien umożliwiać swobodną cyrkulację powietrza wokół okna. Przy prawidłowej obróbce okna dachowego wnęka okienna nie blokuje ponadto dopływu światła do wnętrza pokoju. Pamiętaj więc, by dolną część wnęki okiennej utworzyć w taki sposób, by była ona prostopadła do podłogi, a górną ukształtować równolegle do podłogi. Natomiast boki wnęki okiennej ukształtuj prostopadle w stosunku do płaszczyzny okna. Prawidłowa obróbka okna dachowego z zastosowaniem płyt gipsowych powinna ponadto przebiegać w ściśle określonej kolejności, co zwiększy stabilność zabudowy. Eksperci rekomendują więc, by wykończenie okna dachowego rozpocząć od montażu górnej części, a zakończyć instalacją płyt w dolnej części wnęki. Więcej informacji o tym, jak powinna wyglądać poprawna obróbka okna dachowego przygotowali również specjaliści ze wspominanej już firmy Dakea.

Aby montaż i obróbka okna dachowego były wykonane prawidłowo i spełniały swoje funkcje rekomendujemy skorzystanie z usług specjalistów, np. dekarzy lub sprawdzonych firm robiących wykończenia wewnętrzne. Serdecznie polecamy!