Ta strona używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.  Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Przytulne aranżacje wnętrz- jak je stworzyć

Przytulne aranżacje wnętrz- jak je stworzyć

Przytulne wnętrze to przestrzeń, która sprzyja przyjemnemu spędzaniu czasu – z rodziną, przyjaciółmi lub też w samotności, by złapać oddech i odpocząć. Kluczem do stworzenia przytulnego wnętrza jest dobra aranżacja, ponieważ przytulność wnętrza zależy od podstawowych elementów tworzących klimat, takich jak kolorystyka, dobrze dobrane materiały, oświetlenie i dodatki.

Dzięki nim można uzyskać spójną przestrzeń sprzyjającą rozmowom, oglądaniu seriali w gronie rodziny, maratonom gier ze znajomymi czy wspólnemu gotowaniu. Bo to przede wszystkim zadowoleni ludzie tworzą przytulną przestrzeń. Co zrobić, by aranżacja wnętrza sprzyjała wspólnemu spędzaniu czasu?

Czy dużo trzeba by stworzyć przytulne wnętrze?

Zwykle postrzega się to jako wadę, ale mała przestrzeń to dobry sposób na to, by powstało przytulne gniazdko. Funkcjonalność nie może ustępować urodzie, lecz kameralny, przytulny pokój dzienny z wygodnym, harmonijnym wystrojem jest możliwy.

Na przykład wszyscy z doświadczenia wiemy, że ogień wesoło trzaskający w kominku nawet w najgorszą pogodę sprawia, że wnętrze staje się zapraszające. Ale nawet gdy nie możesz go u siebie zamontować to istnieją inne sposoby na stworzenie przytulnej aranżacji.

Twoje przytulne gniazdko zbudują odpowiednie meble

  • Miękka, obszerna sofa która pomieści całą rodzinę i "przytulny salon" to niemal synonimy. A niekwestionowanym zwycięzcą w tej kategorii są sofy welurowe. Ale również tkaniny buclé lub zawsze ciepła w dotyku wełna będą zapraszały do wspólnego spędzania czasu. Pożądane są także wszelkie drobne tekstylia jak poduszki czy przytulny koc, którym można się owinąć w chwili relaksu.
  • Przytulne mieszkanie to także stolik kawowy na tyle duży, że bez problemu pomieści wszelkie książki, kubki z gorącą herbatą i miseczki na suszone owoce czy orzechy.
  • Postaraj się znaleźć miejsce na kompozycję świec lub biokominek - odrobina prawdziwego ognia wprowadzona w ten sposób do salonu doda aranżacji wnętrza oczekiwanej przytulności.

Oświetlenie przytulnego wnętrza

Światło zmienia charakter wnętrza i wpływa na nasze samopoczucie- to znane prawdy. Przytulny salon to także miękki blask ciepłego światła, który można uzyskać stosując dekoracyjne oprawy oświetleniowe i kilka źródeł światła zamiast jednej centralnie wiszącej lampy.

Projektowanie wnętrz to także projektowanie światła.

"Cała sztuka polega na tym, by planując aranżację wnętrza widzieć efekt oświetlenia, a nie jego źródło" - podkreśla architekt wnętrz Magdalena Kozieł - Krzyżanowska z INNA Projekt - projektowanie wnętrz Gdańsk. "Dla uzyskania efektu przytulności polecam stosowanie ściemniaczy. Ciepłe światło buduje atmosferę przytulności i odpręża, dlatego ważne jest dobranie odpowiedniej temperatury barwowej, nie wyższej niż 3000K" - dodaje.

Sercem domu jest przytulna kuchnia

Tętniąca życiem kuchnia spowoduje, że przytulniej będzie w całym domu. W tym pomieszczeniu kluczowa jest ergonomia. Zaraz po niej warto zaplanować detale, gwarantujące aranżacji wizualne ciepło. Drewniany stół vintage to symbol trwałości i stabilności, który przytulny klimat nada każdej kuchni.

Bo jeśli w kuchni, czyli w pomieszczeniu, w którym spędzamy najwięcej czasu pojawi się drewno to stanie się ona jeszcze bardziej ciepła i gościnna.

 

Dekoracje przytulnego wnętrza

Efekt przytulnego wnętrza w dużej mierze zależy od dodatków. Pomieszczenie ascetyczne, pozbawione drobiazgów sprzyja koncentracji, ale najczęściej ma niewiele wspólnego z przyjemnością i odpoczynkiem. Ozdoby, pamiątki i miłe oku akcenty zapewnią wnętrzu ciepło i przytulność. Szczególnie sprawdzą się wszelkie drewniane dodatki, jak choćby stolik kawowy lub szafka nocna. A komoda z litego drewna to idealne miejsce do ustawienia rodzinnych zdjęć, które przecież nie muszą wisieć na ścianie.

Pamiętaj przy tym, że ciepły efekt wcale nie musi oznaczać ciepłych kolorów. Kieruj się własnym poczuciem estetyki. Przytulne mieszkanie nie może oznaczać poświęceń. Jeśli nie przepadasz za ognistymi kolorami to zmieszaj ulubioną kolorystykę z naturalnymi materiałami, bo wówczas wszelkie odcienie bieli, szarości czy nawet srebra nie dość, że wyglądają lżej to staną się idealnymi elementami przytulnego salonu czy sypialni.

Bez względu na to czy lepiej się czujesz w niezobowiązującej stylistyce czy w eleganckich przestrzeniach dobrze dobrane dodatki pomogą Ci stworzyć ciepłe wnętrze.

Zarówno duży, kosztowny dywan w pomieszczeniu pełniącym funkcję reprezentacyjną, jaki i niewielki pleciony chodnik przy łóżku w sypialni dodadzą wnętrzu ciepła i przytulności. 

Postaw na szczerość i spontaniczność. Sztywne wnętrza urządzone pod klucz odchodzą powoli w zapomnienie. Przytulność dają zindywidualizowane, oryginalne drobiazgi.

Przytulne wnętrze to przestrzeń pełna życia i nieudawanego luzu. Dlatego element dekoracyjny  w postaci kompozycji malowniczych gałęzi, zabawnej pamiątki z podróży czy pierwszego rysunku wykonanego przez Twoje dziecko będą idealnym dodatkiem, który idealnie wzbogaci przytulny salon.

Zieleń stworzy przytulną atmosferę

W otoczeniu natury czujemy się lepiej. Ale jeśli nie masz widoku na zieleń za oknem to nic straconego - naturalne rośliny doniczkowe nie tylko poprawiają klimat mieszkania regulując skład powietrza, którym oddychasz, ale także ich widok działa kojąco.

Jak stworzyć przytulne wnętrze - 5 materiałów wartych uwagi

Po pierwsze naturalne drewno

Podłoga z solidnych desek z litego drewna i w ogóle naturalne drewno to doskonały sposób na to, by w naszej szerokości geograficznej, gdzie nadal niektóre pory roku są chłodne i wietrzne w swoim domu uzyskać efekt przytulności i ciepła.

Jednak ponieważ choćby wysoka cena może być przeszkodą dla zastosowania w domu drewna w dużej ilości to warto, by przynajmniej salon stał się miejscem, w którym naturalne drewno cieszy oko ciepłem, elegancją i szlachetnością. W przytulnym salonie chętnie przebywać będzie cała rodzina. Ze względów reprezentacyjnych warto zastosować lite drewno także dlatego, że w salonie przyjmujemy gości.

Ale mimo, że większość z nas dobrze się czuje w domach z bala nawet gdy nie gustuje w klimatach rustykalnych to oczywiście niekoniecznie cały dom musi być z drewna.

Cegła

Przytulny salon to na przykład salon z ceglaną ścianą.

Nie musi ona jednak być w naturalnym kolorze. Jeśli lepiej się czujesz w jasnych barwach to dobrym pomysłem będzie cegła pomalowana na biało.

Tkaniny

Przytulne mieszkanie to naturalne tkaniny, w tym wzorzyste, o kolorach neutralnych i naturalnych lub kolorowe, ale zgaszone. Unikaj krzykliwych, męczących barw. W oknach powieś zasłony i firany. Dobrym pomysłem na dekorację okien w przytulnym wnętrzu będą rolety rzymskie.

Wełniane dodatki są zawsze mile widziane. Przytulny salon lub ciepła sypialnia to poduszki o grubym splocie i miękki, kaszmirowy lub wełniany pled , które nie tylko faktycznie ogrzeją w chłodne dni, ale też wizualnie dodadzą pomieszczeniu ciepła i niezobowiązującego luzu.

Tynki o naturalnym wyglądzie

Wapienne i gliniane oraz struktury imitujące te naturalne efekty to nieczęsty, a doskonały sposób na to, by stworzyć ciepłe, przytulne wnętrze.

Tapety

Efektownym sposobem na stworzenie oryginalnej aranżacji przytulnych wnętrz są tapety. Występują w nieprzebranej ilości kolorów, stylów i wzorów, więc z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Nie musisz zdobić nimi wszystkich ścian mieszkania . Możesz ograniczyć się do jednego pokoju lub choćby jednej ściany salonu. Również w sypialni możesz położyć tapetę tylko na ścianie za łóżkiem, a całe pomieszczenie stanie się bardziej przytulne i zapraszające.

Przytulny salon

Miejscem, które odpowie na większość Twoich potrzeb powinien być przytulny salon. Jeśli zadbasz w nim o komfort i funkcjonalność i przemyślisz oświetlenie, to poczujesz, że chcesz w nim przebywać.

Sercem przytulnego salonu powinna być strefa, która sprzyja rozmowom i wspólnemu spędzaniu czasu. Aby salon był komfortową strefą wypoczynku, konieczne będzie ciepłe gniazdko, którym może stać się zestaw dwóch sof stojących na przeciwko siebie lub jedna obszerna narożna. Ale nawet gdy miejsca jest mniej to miękka kanapa i jeden lub dwa lekkie fotele wymoszczone poduszkami i stojące na tle dywanu dadzą aranżację, która będzie dobrym miejscem dla spędzania czasu w przytulnym wnętrzu.

Zadbaj również o stolik kawowy- funkcjonalny, czyli odpowiednio duży, by zmieścić na nim i kubek z herbatą, i właśnie czytaną książkę lub grę, w którą zagrasz z rodziną czy przyjaciółmi.

Przytulne wnętrza – aranżacje

Przytulne wnętrze powinno być urządzone tak, aby stworzyć bezpieczną oazę.

W sypialni kluczowe są naturalne materiały, na przykład drewno, rattan czy len. Ale równie ważna jest akustyka. Miękkie poduszki, ciężkie zasłony czy gruby dywan na podłodze dodają ciepła nie tylko przez swój wygląd, ale także wygłuszanie dźwięków.

Sypialnia o prawidłowej akustyce jest nie tylko przytulna, ale lepiej sprzyja relaksowi i regeneracji.

Masz szczęście, jeśli mieszkasz w starej kamienicy. Gdy zachowasz istniejące tam detale, jak oryginalne sztukaterie czy drewniany parkiet zyskasz przytulność i wyjątkowy charakter wynikające z czasu i historii miejsca.

Nie przepadasz za ciepłymi kolorami, lubisz współczesny design i dobrze się czujesz w szarościach - mimo wszystko stary dom może być dobrą podpowiedzią również dla Ciebie. Bo pozostawienie w mieszkaniu choćby starej stolarki okiennej i drzwiowej nie tylko da efekt wnętrza zrównoważonego, ale spowoduje, że przestrzeń pełną chłodnych kolorów stanie się przytulna i wypełnioną spokojem.

Wnętrza powinny być pełne spontanicznej kreatywności i swobody.

Warto odważyć się na niestandardowe zestawienia. Stara cegła i drewniane słupy mogą być idealnym dopełnieniem nowoczesnej zabudowy kuchennej.

Bo przytulne wnętrze przede wszystkim jest pełne życia i nieudawanego luzu.