Ta strona używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.  Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Czym czyścić skórę?

Czym czyścić skórę?

Wyroby skórzane są cenione za swoją elegancję i trwałość już od wieków. Buty, torebki, akcesoria czy meble wykonane ze skóry to inwestycja na długie lata. Jednak aby cieszyć się ich nienagannym wyglądem, konieczna jest regularna pielęgnacja i czyszczenie. Jak zatem prawidłowo dbać o różne rodzaje skóry? Jak dobrać odpowiedni środek, by nie naruszyć jej delikatnej struktury? W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak przywrócić skórzanym przedmiotom drugie życie i zachować ich estetyczny wygląd na długo.

Rodzaje skóry i odpowiednie metody czyszczenia

Istnieje wiele rodzajów skóry, a każdy z nich ma swoje unikalne właściwości. Znajomość jej poszczególnych typów jest dla nas bardzo przydatna – pozwala bowiem na dobranie odpowiednich metod czyszczenia i pielęgnacji. Najczęściej spotykany podział to:

  • Skóra naturalna – może być licowa (gładka, matowa) lub lakierowana (błyszcząca, z dodatkową powłoką ochronną). Do czyszczenia tej pierwszej powinniśmy wykorzystać specjalistyczne środki, które odpowiednio nawilżą i zabezpieczą jej powierzchnię. Z kolei skóra lakierowana jest bardzo wrażliwa na zarysowania, więc przed czyszczeniem zaopatrzmy się w łagodne preparaty.
  • Skóra ekologiczna – syntetyczny materiał, który jest mniej wymagający podczas czyszczenia. Żeby zachować jej pełną estetykę, musimy jednak korzystać z delikatnych preparatów i środków o neutralnym pH.

Czym czyścić skórę?

Wybór środków ma kluczowe znaczenie dla całego procesu czyszczenia. Nieodpowiednie preparaty mogą wysuszać materiał, powodować odbarwienia lub przyczyniać się do powstawania drobnych pęknięć. W niektórych przypadkach wystarczą domowe sposoby – są one jednak obarczone większym ryzykiem i bywają czasochłonne.

Profesjonalne środki

Dzięki inwestycji w profesjonalne środki czyszczące, możemy utrzymać skórę w idealnym stanie i zapewnić jej ochronę przed uszkodzeniami. Preparaty dostępne na stronie czyszczenieskory.pl to specjalistyczne produkty o składzie dopasowanym do różnych rodzajów skór. Wykorzystując je do regularnej pielęgnacji, minimalizujemy ryzyko powstawania nieestetycznych plam, przebarwień i innych uszkodzeń powierzchniowych.

Z pomocą profesjonalnych preparatów dokładnie usuniemy wszelkie zabrudzenia, a przy tym wypielęgnujemy powierzchnię skóry. Dostarczając aktywnych składników, przywrócimy jej bowiem naturalny blask i elastyczność. Regularne korzystanie z takich produktów pozwoli nam na przedłużenie trwałości skórzanych elementów i zachowanie ich doskonałego wyglądu.

Domowe metody czyszczenia skóry

Czasami do wyczyszczenia skóry wystarczą nam tylko domowe sposoby – szczególnie jeśli zabrudzenia są niewielkie. Zachowajmy jednak ostrożność i każdą z metod testujmy na mało widocznej jej części. W domu możemy wyczyścić skórę za pomocą:

  • soku z cytryny – wystarczy wycisnąć go na ściereczkę i przyłożyć na kilka minut do zabrudzonego miejsca, a pozbędziemy się niewielkich plam;
  • piany z białek – do ubitych białek dodajmy terpentynę, a uzyskamy mieszankę idealną na tłuste plamy;
  • mydła – przetrzyjmy skórzane elementy roztworem wody i mydła, by usunąć kurz i drobne zanieczyszczenia;
  • octu – w przypadku lekkich zabrudzeń skóry ekologicznej przygotujmy roztwór octu i wody w proporcjach 1:2 i delikatnie przemyjmy nim całą powierzchnię.

Najczęstsze błędy przy czyszczeniu skórzanych powierzchni

Podczas czyszczenia skóry możemy popełnić kilka błędów – i to zarówno korzystając z domowych sposobów, jak i specjalistycznych środków. Wybierając substancje czyszczące, zachowujmy szczególną ostrożność. W przeciwnym razie możemy uszkodzić lub odbarwić jej powierzchnię.  Najczęstszymi błędami podczas czyszczenia są:

  • wybieranie niewłaściwych środków – wybielacz, amoniak czy rozpuszczalniki mogą wysuszać i odbarwiać skórę;
  • zbyt mocne czyszczenie – intensywne szorowanie narusza delikatną powierzchnię;
  • stosowanie gorącej wody – traktowanie skóry zbyt wysoką temperaturą uszkadza jej strukturę i postarza jej wygląd;
  • nadmierna ilość wody – zbyt duża ilość wody sprawia, że na skórze tworzą się nieestetyczne odkształcenia;
  • pomijanie nawilżania – oczyszczenie skóry bez jej późniejszego nawilżenia sprzyja utracie elastyczności i powstawaniu drobnych pęknięć;
  • nieodpowiednie przechowywanie – wystawianie skórzanych przedmiotów na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub trzymanie ich w wilgotnych schowkach prowadzi do odbarwień i rozwoju pleśni.

Duże problemy (szczególnie na początku) może sprawiać nam czyszczenie skóry barwionej aniliną. To materiał podatny na rozwój pleśni i powstawanie plam, gdyż brakuje mu dodatkowej powłoki ochronnej. Podczas jej pielęgnacji unikajmy wszystkich środków zawierających alkohol i mocne detergenty, zrezygnujmy z tarcia gąbką i nie korzystajmy z gorącego nawiewu suszarki.

Podsumowanie

Czyszczenie skóry to proces wymagający odpowiedniego przygotowania i staranności. Dzięki dobraniu właściwych metod oraz zastosowaniu profesjonalnych środków będziemy jednak mogli cieszyć się pięknem skórzanych przedmiotów przez długi czas. Przy niewielkich plamach skorzystajmy z domowych sposobów, zaś w przypadku trudnych zabrudzeń – specjalnych produktów dopasowanych do konkretnego typu skóry. Inwestując w wysokiej jakości preparaty pielęgnacyjne, zapewnimy naszym butom, kurtkom, meblom, czy innym skórzanym przedmiotom elegancję i trwałość.