Ta strona używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.  Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Gruntowy wymiennik ciepła - jak działa i czy warto go montować?

Gruntowy wymiennik ciepła - jak działa i czy warto go montować?

Coraz wyższe rachunki za energię elektryczną sprawiają, że coraz więcej osób szuka sposobów na ich obniżenie. Jednym ze skuteczniejszych rozwiązań może okazać się montaż gruntowego wymiennika ciepła. Czym jest gwc i jak dokładnie działa? Czy warto w niego zainwestować? Zachęcamy do poznania odpowiedzi w poniższym artykule.

 

Czym jest i jak działa gruntowy wymiennik ciepła?

Gruntowy wymiennik ciepła (gwc) to urządzenie, które w swojej ofercie posiada każdy dobry sklep wentylacyjny. Wspomaga ono system wentylacji i zwiększa efektywność systemu rekuperacji. W zależności od potrzeb, podnosi bądź obniża temperaturę powietrza, które do wnętrza budynku doprowadzone zostaje z zewnątrz. Zapobiegając jednocześnie powstawaniu różnic podczas procesu wentylowania, nie tylko dba o komfort cieplny w pomieszczeniach, ale też skutecznie minimalizuje straty energii elektrycznej. Gruntowe wymienniki ciepła działają w oparciu o wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, wymieniając ciepło z gruntu gromadzącego energię termiczną. Jak działa gwc? Kiedy temperatura powietrza zewnętrznego wynosi mniej niż 0 stopni Celsjusza, stanowiący element instalacji wentylacyjnej wymiennik gruntowy podgrzewa je oraz nawilża, zanim trafi ono do rekuperatora. Wymiana ciepła odbywa się też i w drugą stronę: kiedy temperatura na zewnątrz jest wysoka, praca z przepływającym powietrzem polega na jego ochłodzeniu nawet o kilkanaście stopni.

 

Czy warto zdecydować się na montaż GWC?

Ze względu na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, inwestycja w GWC zdecydowanie wydaje się być opłacalną opcją. Decydując się na jego montaż można sporo zaoszczędzić, co jest szczególnie istotne w przypadku stale rosnących cen zarówno energii elektrycznej, jak i materiałów opałowych. Oprócz oszczędności na tle finansowym, do zalet tego rozwiązania warto zaliczyć również minimalizowanie ilości drobnoustrojów i grzybów pochodzących z powietrza z zewnątrz, a także brak konieczności montowania nagrzewnicy wstępnej. Decydując się na to rozwiązanie należy mieć na uwadze dwie istotne kwestie. Przede wszystkim, aby przepływ powietrza przebiegał prawidłowo, a samo urządzenie działało bez zarzutu przez długi czas, najlepiej wybrać renomowany sklep wentylacyjny, który w swojej ofercie posiada wyłącznie wysokiej jakości sprzęt. Należy ponadto pamiętać, że gruntowe wymienniki ciepła stanowią wyłącznie uzupełnienie innych systemów grzewczych, nie ich alternatywę. Chociaż gwc podnoszą temperaturę powietrza, robią to w znacznie mniejszym stopniu. Ich wykorzystanie jednak podniesie efektywność pozostałych systemów, zmniejszając jednocześnie koszty związane z ogrzaniem budynku.