Jak rozpoznać ścianę nośną w starym domu?
Bardzo często w momencie planowania zakupu starego domu wyobrażamy sobie kompletną zmianę układu. Przestarzałe budynki nieraz cechują się niefunkcjonalnym układem, który pozostaje niezmieniony od lat i nie przystaje do potrzeb współcześnie żyjących ludzi. W tej sytuacji niezwykle ważnym aspektem jest by dowiedzieć się, które ścian są ścianami nośnymi.
Ściana nośna w starym domu - jak ją rozpoznać?
Pierwszym, najbardziej oczywistym krokiem w sytuacji próby rozpoznania ścian nośnych w starym domu jest na pewno skierowanie odpowiedniego pytania do poprzedniego właściciela budynku lub jego administratora. W wielu przypadkach może okazać się, że jest on w posiadaniu pożądanych przez Ciebie informacji. Jeżeli jednak sytuacja nie jest zupełnie jasna i nie ma możliwości uzyskania takich danych, jest kilka kroków, które warto podjąć w dalszej kolejności - podpowiada Marcin Ferszt - redaktor naczelny serwisu budowlanego: https://destinyofcolors.pl/. Następną rzeczą, którą powinniśmy zrobić to zatrudnienie profesjonalisty. Może to być architekt lub inżynier budowlany. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, nie chcemy wydawać pieniędzy, bądź nie mamy dostępu do tego rodzaju pomocy, to istnieje jeszcze parę sposobów, które przedstawimy poniżej.
Cechy charakterystyczne ściany nośnej w starym domu
Pierwszym aspektem ścian nośnych w starym domu, który bardzo prędko rzuca się w oczy jest ich grubość. Zazwyczaj ściany nośne charakteryzują się bardzo dużą grubością. W starych budynkach można napotkać wiele bardzo grubych ścian, lecz zazwyczaj te nośne są najgrubsze z nich wszystkich. Na pierwszy rzut oka widać, że niektóre ściany są wyraźnie masywniejsze od innych. Warto spróbować je zmierzyć, by nabrać pewności, czy nasze przypuszczenia na temat ich grubości są słuszne. Ten aspekt nie daje jednak stuprocentowej pewności. Warto sprawdzić to jeszcze na inne sposoby, aby przypadkiem nie naruszyć ważnej pod względem konstrukcyjnym ściany. Może to skutkować fatalnymi skutkami, między innymi naruszeniem konstrukcji budynku i może prowadzić nawet do jego zawalenia. Jest to zagrożenie dla wszystkich mieszkańców i nawet dla okolicznych budynków, dlatego pod żadnym pozorem nie należy wyburzać ścian co do których nie mam stuprocentowej pewności, czy nie stanowią ważnych elementów konstrukcyjnych budynku.
Metody identyfikacji ścian nośnych w starym domu
Jeżeli nie udało nam się zaciągnąć informacji u właściciela lub administratora budynku, warto spróbować zapytać o dostępność takich informacji u lokalnych władz terenu. W rzadkich przypadkach zdarza się, że plany budowlane starych budynków nadal znajdują się w ich posiadaniu. Niestety, zazwyczaj nie ma takiej możliwości i należy sprawdzić ściany na własną rękę.
Najpewniejszym sposobem na sprawdzenie właściwości konkretnych ścian w starych budynkach jest endoskopia budowlana. Badanie endoskopowe wykonuje się przy pomocy specjalnych kamer, które analizują wnętrze ścian i pozwalają sprawdzić co znajduje się w środku. Czasami może okazać się, że ściana, którą uznajemy za nośną jest tak naprawdę szybem wentylacyjnym. Dzięki badaniu endoskopowemu możemy poznać dokładną zawartość ścian i na jej podstawie ocenić ich funkcję konstrukcyjną. Endoskopia budowlana jest wykorzystywana szczególnie często w przypadku starszych budynków, które wymagają profesjonalnej inspekcji w celu zlokalizowania ewentualnych problemów konstrukcyjnych. Tego rodzaju badanie pozwala zapewnić bezpieczeństwo w budynku.
Charakterystyka ścian nośnych w starym domu
Oprócz obserwacji grubości ścian istnieją jeszcze inne cechy charakterystyczne ścian nośnych w starych budynkach. Ściany nośne najczęściej znajdują się w miejscach, które są kluczowe dla stabilności budynku. Bardzo często będzie to jego sam środek lub dwa najważniejsze punkty ciężkości. Mogą to też być ściany podtrzymujące belki dachowe i stropy. W wielu przypadkach widoczne mogą być belki drewniane lub stalowe łączące ścianę z inną ścianą. Bardzo łatwą metodą identyfikacji może być zastukanie w konkretną ścianę co w wielu przypadkach pozwala od razu wykluczyć niektóre ze ścian na podstawie dźwięku.