Ta strona używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.  Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Czym są agregaty oświetleniowe?

Czym są agregaty oświetleniowe?

Trudno wyobrazić sobie swobodną i bezpieczną pracę bez odpowiedniego oświetlenia. To właśnie ono sprawia, że możemy wykonać wszystkie obowiązki zgodnie z oczekiwaniami, dokładnie, nie robiąc sobie krzywdy. Odpowiednie oświetlenie to dobra widoczność, lepsza koncentracja i wydajność, a także mniejsze ryzyko popełnienia błędów. Poprawienie ogólnych warunków pracy to mniejsze ryzyko kontuzji, a także możliwość uniknięcia wypadków w pracy.

Często mamy jednak do czynienia z sytuacjami, w których nie ma dostępu do instalacji elektrycznej, a co za tym idzie, nie ma możliwości skorzystania z tradycyjnego oświetlenia. W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie nowoczesnych agregatów oświetleniowych. Agregaty oświetleniowe to energooszczędne, mobilne źródła światła, które z powodzeniem zastępują tradycyjną instalację elektryczną i tradycyjne oświetlenie. Sprzęt tego rodzaju jest często wykorzystywany w sytuacjach, gdy wymagane jest bardzo mocne i skoncentrowane oświetlenie, np. podczas prac budowlanych, instalacyjnych czy robót ziemnych.

Działanie agregatu jest oparte na wykorzystaniu odpowiednio zaprojektowanego silnika elektrycznego do zasilania lamp. Źródła światła są umieszczone w obudowie, która jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także na uszkodzenia mechaniczne. Źródłami światła można dowolnie sterować i ustawiać je w takiej pozycji, dzięki której możliwe jest skupienie światła w konkretnym obszarze.

Agregaty oświetleniowe – najważniejsze zalety ich użytkowania

Swobodne wykonywanie pracy, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, wymaga stosowania odpowiednich narzędzi, a także posiadania specjalistycznego oświetlenia. Często zachodzi konieczność wykonania robót naprawczych po zmroku, dlatego system oświetlenia odgrywa w tym przypadku znaczącą rolę. Najważniejsze zalety użytkowania agregatów oświetleniowych to:

  • intensywne oświetlenie – agregaty oświetleniowe mają dużą moc, dzięki czemu możemy bez przeszkód wykonywać swoją pracę po zmroku lub w trudnych warunkach atmosferycznych;
  • efektywność oświetlenia i niższe koszty – oświetlenie z wykorzystaniem technologii LED powoduje, że nie ponosimy dużych kosztów. Źródła światła nie są gorące, a tym samym nie są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne;
  • mobilność – agregaty oświetleniowe są urządzeniami o dużej mobilności. Łatwo je przechowywać i transportować, co skraca czas pracy i znacznie ją ułatwia. Dzięki nim możemy wykonywać prace w różnych miejscach, niezależnie od głównej sieci energetycznej;
  • trwałość – agregaty oświetleniowe są zaprojektowane z myślą o intensywnej pracy w trudnych warunkach. Ich poszczególne elementy są dopracowane i wykonane z wysokiej jakości materiałów.

Stosowanie energooszczędnych agregatów oświetleniowych jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niż tradycyjne oświetlenie centralne, a także halogeny budowlane, które mocno się nagrzewają i są podatne na uszkodzenia.

Kiedy warto zdecydować się na zakup agregatu oświetleniowego?

Zdecydowanie warto zdecydować się na zakup agregatu oświetleniowego, gdy zależy nam na tym, aby pracować z oświetleniem, które jest mobilne i niezależne od instalacji elektrycznej. Jest to zdecydowanie bardzo dobre rozwiązanie dla firm ogrodniczych, budowlanych, zajmujących się drogownictwem lub wykonywaniem robót ziemnych. W sytuacji, gdy nie mamy dostępu do tradycyjnego oświetlenia, agregat będzie idealnym rozwiązaniem. Agregaty oświetleniowe warto wykorzystać, gdy:

  • mamy do wykonania różnego rodzaju prace budowlane;
  • są wykonywane prace naprawcze związane z infrastrukturą podziemną, krytyczną;
  • mamy do czynienia z awarią oświetlenia głównego;
  • ze względu na skomplikowany zakres pracy musimy ją wykonać w nocy;
  • chcemy zapewnić maksymalny komfort pracy;
  • potrzebujemy dodatkowego oświetlenia;
  • organizujemy wydarzenie plenerowe lub imprezę masową;
  • pracujemy w sytuacjach kryzysowych, np. usuwając skutki powodzi.