Jakie łóżko dla dziecka wybrać?
Wybór łóżka dla dziecka może być nie lada wyzwaniem. Kierować należy się oczywiście odpowiednimi wymiarami, bezpieczeństwem dziecka i jego komfortem. Ale pamiętać również trzeba, że w pierwszych latach dziecka to właśnie łóżko jest jego, i tylko jego przestrzenią, w której odpoczywa, śpi. Z czasem staje się miejscem zabawy oraz schronieniem i bazą. Łóżko może rozwijać wyobraźnię dziecka, jak, np. łóżko domek, a z czasem także świadczyć o jego indywidualności i upodobaniach. Czym zatem kierować się przy wyborze łóżka dla naszego dziecka?
Jakie łóżko dla dwulatka?
2 letnie dziecko wyrosło już łóżeczka niemowlęcego. Nowe łóżko powinno być jednak wciąż przede wszystkim bezpieczne. Małe dziecko często śpi niespokojnie i wierzga się, dlatego należy zadbać o komfort malucha, kupując łóżko z barierką. Zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na wyższe łóżko. Warto rozważyć ruchome barierki, które ewentualnie można usunąć gdy dziecko podrośnie. Często dwulatki mają problem z opuszczeniem łóżka rodziców i spaniem samotnym. Zachętą mogą być łóżka tematyczne o niebanalnych kształtach, jak w kształcie samochodu, statku, czy karocy. Takie łóżko nie tylko zaintryguje malucha, ale i wzbudzi w nim rosnące poczucie indywidualizmu. Jeśli zdecydujemy się na łóżko drewniane pamiętajmy, by farba, której użyto do pomalowania mebla była w pełni bezpieczna dla zdrowia dziecka. Najpopularniejszym rozmiarem łóżek dla dwulatków to 140 x 70 cm. Ciekawym rozwiązaniem są dostępne na rynku łóżka z regulacją długości, która pozwala na dostosowanie wielkości łóżka wraz ze wzrostem dziecka.
Jakie łóżko dla trzylatka?
Łóżko dla 3 latka powinno być przede wszystkim solidne i najlepiej wciąż z barierkami. U dziecka w wieku trzech lat rozwija się coraz mocniej poczucie samodzielności oraz wyobraźnia. Łóżko zaczyna traktować nie tylko jako miejsce, gdzie kładzione jest co wieczór do spania, ale również jako miejsce zabaw. Zdecydowanie niebanalnym modelem jest łóżko tipi, które przyniesie maluchowi nie tylko komfortowy, spokojny sen, ale też świetną, rozwijającą jego wyobraźnię zabawę. Przemieni zwykłe łóżko w prawdziwy wigwam, w którym dziecko może schować się przed światem. Podobnym rozwiązaniem jest łóżko domek, często dodatkowo zaopatrzone w wysuwaną szufladę, w której dziecko może chować swoje zabawki. Rozwijająca się wyobraźnia u trzylatka często sprawia, że boi się on ciemności. Delikatne lampki przewieszone na górnych, poprzecznych belkach takich łóżek stworzą komfortową i przytulną atmosferę. Jeśli dziecko ma rodzeństwo w podobnym wieku warto kupić łóżko wysuwane. Dzieci będą mogły spać blisko siebie. Zobacz również, jak urządzić mały pokój dla dwójki dzieci.
Jakie łóżko dla czterolatka?
Dziecko w wieku czterech lat rozpiera energia. Coraz częściej łóżko jest także miejscem zabaw, które dziecko testuje wykonując serię skoków i podskoków. Dlatego bardzo ważną kwestią jest, by łóżko było przede wszystkim stabilne, a konstrukcja wytrzymała. Zwłaszcza, że kupowane łóżko, często już sporo większe (np. w rozmiarze 190 x 80 cm) dla dziecka w tym wieku ma posłużyć na kolejne lata. Ze względu na niebywałą ruchliwość czterolatka i nie do końca jeszcze opanowaną koordynację warto zwrócić uwagę, by wszystkie kanty jego łózka były zaokrąglone. W tym wieku u dziecka coraz mocniej wyraża się jego indywidualizm i upodobania. Każdy chłopiec ma swoje ulubione bajki i superbohaterów, każda dziewczynka swoją ulubioną księżniczkę. Warto zadbać, by ukochane postacie z bajek ozdobiły łóżko naszej pociechy. Można pozwolić mu, by przyozdobił je naklejkami, różnego rodzaju dodatkami nawiązującymi do oglądanych dobranocek, czy książek, które rodzic czyta na dobranoc. Na pewno będzie łatwiej dziecku zasnąć, wiedząc, że ulubiony bohater czuwa nad jego snem.
Jakie łóżko dla pięciolatka?
Pięciolatek, podobnie jak dziecko czteroletnie jest szalenie ruchliwe i energiczne. Dlatego łóżko powinno charakteryzować się dużą wytrzymałością i solidnością. W tym wieku dziecko ma już nieco lepiej opanowaną koordynację ruchową. Dlatego dobrym pomysłem jest łóżko piętrowe, które nie dość, że zapewni w pokoju dziecka dodatkową przestrzeń, to jeszcze rozwinie u malucha poczucie odrębności i samodzielności. W końcu takie łóżko dla dziecka to prawdziwa forteca, do której ma dostęp tylko on sam. Ważne jest, by łóżko miało zapewnione wydzielające przestrzeń do spania barierki, a schodki miały odpowiednią formę, pozwalające dziecku na swobodne, ale i bezpieczne wchodzenie i schodzenie.
Jakie łóżko dla sześciolatka?
Chodzący do zerówki sześciolatek jest już bardzo samodzielny i w poczuciu, że już nie jest wcale takim dzieckiem. Łóżko takiego zucha to już nie tylko miejsce snu. Coraz częściej odwiedzają go koledzy i koleżanki z przedszkola, czy szkoły. To własnie łóżko naszego dziecka staje się najczęściej głównym polem dla przeróżnych zabaw, budowania fortec, gier, czy snucia historii. Dlatego jeśli decydujemy się na kupno łóżka dla dziecka w wieku 6 lat warto pomyśleć już nawet o większym rozmiarze takim jak 80x190 czy 80x200.
Jakie łóżko dla siedmiolatka?
Siedmiolatek idzie już do szkoły, a co za tym idzie - zaczyna dużo czytać i uczyć się. Poza biurkiem najlepszym na to miejscem jest oczywiście łóżko. Dlatego wybierając łóżko dla dziecka w wieku szkolnym warto dodatkowo zadbać o takie elementy, jak wygodny zagłówek, o który będzie się opierał w trakcie czytania. Zarówno dla 7 letniego chłopca jak i dziewczynki warto pamiętać o dodatkowym miejscu na przechowywanie rzeczy.
Jakie łóżko dla ośmiolatka?
Może okazać się, że w wieku 8 lat dziecko wyrosło już z typowo dziecięcych łóżek w kształcie samochodów, karet księżniczek, itp. Po pierwsze - ośmiolatek nie chce być wcale postrzegany i traktowany jak dziecko, po drugie - szybko rośnie. Dlatego powinno się kupić już większe łóżko w rozmiarze 200 x 90 cm, tak by starczyło na lata. Warto by było neutralne w charakterze, żeby dziecko zbyt szybko z niego nie wyrosło i nie znudziło się nim. Łóżko dla ośmiolatka powinno być wygodne, zapewniać komfortowy sen, wygodę w trakcie nauki, ale także zapewniać przestrzeń do zabaw z kolegami ze szkolnych ławek.
Wybór łóżka jest bardzo istotną kwestią. Należy zwrócić uwagę na szereg powiązanych ze sobą czynników takich, jak: wiek dziecka, jego bezpieczeństwo i komfort, rozwój, upodobania, charakter i sposób spędzania wolnego czasu. Pamiętać także trzeba o jego opinii. W końcu to dziecko musi się dobrze czuć we własnym łóżku i chcieć w nim spać.