Ta strona używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.  Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Jak urządzić mały pokój dla dwójki dzieci? Pomysły i porady

Jak urządzić mały pokój dla dwójki dzieci? Pomysły i porady

Aranżacja małego pokoju dla dwójki dzieci może być prawdziwym wyzwaniem. Stworzenie odpowiednich warunków do życia, wypoczynku i nauki dla dwóch często różnych charakterów nie jest łatwe. Problem wydaje się jeszcze większy, jeśli dotyczy dzieci w różnym wieku lub innej płci. Pierwszym pomysłem, który przychodzi rodzicom do głowy w tej sytuacji, jest łóżko piętrowe jako najlepsze miejsce do spania. Jest to oczywiście dobre rozwiązanie, ale nie zawsze można je zastosować. Czy są jakieś alternatywy? Jak dobrać inne meble i kolory, żeby rodzeństwo było zadowolone? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Jak urządzić pokój dla chłopca i dziewczynki?

Jeśli dzieci są małe, największym problemem może być stworzenie kącików do zabawy i miejsca na zabawki, które często różnią się w zależności od płci dziecka. Dziewczynki bawią się lalkami, a chłopcy wolą samochody i inne pojazdy. Dobrym rozwiązaniem może być łóżko piętrowe z dwiema szufladami na zabawki. Oprócz tego można jeszcze stworzyć dzieciom możliwość trzymania ulubionych rzeczy w zasięgu wzroku podczas pobytu w łóżku. W tej roli sprawdzą się doskonale niewielkie półeczki zawieszone na wysokości miejsc do spania, na których można umieścić kilka ukochanych przez dzieci przedmiotów. Rodzeństwo w wieku szkolnym będzie potrzebowało wydzielenia przestrzeni do nauki. Jeżeli miejsca jest za mało na postawienie osobnych biurek, można kupić jedno podwójne biurko dla dzieci, na którym dziewczynka może mieć wyposażenie w innym kolorze niż chłopiec. Jeśli dzieci różnią się wiekowo i pokój dzieli maluch z nastolatką, wystarczy jedno pojedyncze biurko, a dla małego dziecka mały stoliczek do rysowania. W takim wypadku dobrym pomysłem może być też biurko zamykane i zawieszone na ścianie dla starszego dziecka. Uchroni to jego zeszyty i książki przed porysowaniem przez malca, a jednocześnie małemu maluchowi stworzy więcej miejsca do zabawy pod nieobecność starszego członka rodziny. 

Jakie kolory wybrać?

Dzieci zazwyczaj mają swoje ulubione kolory, które można połączyć w pokoju, tworząc spójną aranżację pod warunkiem, że do siebie pasują. Jeśli jednak są to barwy zbyt jaskrawe lepiej zrezygnować z eksperymentów i pomalować pokój na kolor neutralny, a jedynie dodatkami podkreślić ulubione barwy każdego z dzieci. Dobrym rozwiązaniem w pokoju dziecięcym jest zastosowanie farby tablicowej na jednej ścianie lub jej fragmencie, ale jeśli pokój jest mały, lepiej, żeby nie była czarna, lecz w jasnym kolorze, który da wrażenie większej przestronności. Można wtedy do pisania używać kolorowej kredy. Kolor mebli musi komponować się dobrze z całością. Łóżko piętrowe może być w kolorze ścian, dodatków, lub naturalnego drewna, które ociepla wnętrze. 

Jak przechowywać zabawki w małym pokoju?

Wybierając meble dla dzieci, nie można zapomnieć o dobrym zorganizowaniu przechowywania zabawek. Inaczej będą one często porozrzucane i trudno będzie utrzymać porządek. Do tego celu najlepiej nadają się duże szuflady lub meble modułowe, do których można wstawić pojemniki z zabawkami. Jeśli pokój dzielą dzieci tej samej płci w zbliżonym wieku i posiadają wspólne zabawki, mogą je przechowywać w jednym miejscu, lecz jeśli każde dziecko ma swoje własne rzeczy do zabawy, powinno mieć osobny pojemnik. Starsze rodzeństwo, które zamiast zabawek przechowuje różne przedmioty związane ze swoimi zainteresowaniami, może mieć półki nad biurkami, lub wydzielone regały. Lepszym wyborem będą dwa wąskie regały niż jeden szeroki, chociaż zajmą tyle samo miejsca. Podaruje to jednak każdemu dziecku osobną przestrzeń i zapobiegnie kłótniom. 

Łóżko dziecięce - jakie będzie najlepsze?

Łóżko piętrowe może być dobrym wyborem dla dzieci w wieku szkolnym pod warunkiem, że nie mają lęku wysokości. Jeśli natomiast dzieci są zbyt małe, lub prawie dorosłe lepiej postawić na inne rozwiązania, które w tej sytuacji sprawdzą się lepiej. W obu tych przypadkach idealnie sprawdzi się łóżko wysuwane. Nie zabierze miejsca więcej niż piętrowe, a nawet pozwoli wykorzystać przestrzeń nad łóżkiem na dodatkowe półki. W dzień, kiedy będzie złożone, może być wygodnym miejscem do siedzenia, co w przypadku nastolatków na duże znaczenie kiedy chcą zaprosić rówieśników. W nocy po wysunięciu powstaną dwa miejsca do spania. Najlepiej jednak sprawdzi się jako spanie dla nastolatków tej samej płci, gdyż dorastające dziewczęta i chłopcy mieszkający w jednym pokoju potrzebują więcej prywatności, którą lepiej im zapewni łóżko piętrowe.

Miejsce do nauki

Każde uczące się dziecko powinno mieć wydzielone własne miejsce do nauki. W dzisiejszych czasach, kiedy często korzysta się również z komputerów, nie może ono być zbyt małe. Biurko dla dzieci powinno być na tyle duże, aby bez problemu zmieściły się na nim zeszyty, książka i laptop czy tablet, a także przybory do pisania. Pojedyncze biurka z reguły są większe niż podwójne, ale wybór oczywiście zależy od możliwości pokoju. Żeby wykorzystać dobrze małą przestrzeń, warto wybierać biurka dla dzieci z szufladkami czy półeczkami, a nie tylko w formie samego stolika. Można też kupić meblościankę z otwieranym biurkiem na wzór dawnych mebli rodem z PRL-u. Warto jednak wtedy zwrócić uwagę, czy po otwarciu blat biurka jest wystarczająco zabezpieczony przed obciążeniem opierającego się o nie dziecka. Takie dwa regały z biurkami mogą być dobrym rozwiązaniem w małym pokoju, gdyż dają dodatkowe miejsce do przechowywania pod i nad biurkiem. Jeżeli pokój jest tak mały, ze oprócz łóżka niewiele się w nim zmieści i nie ma nawet miejsca na biurko dla dzieci, z pomocą może przyjść zawieszony na ścianie składany stolik, który po rozłożeniu będzie pełnił funkcję biurka. Trzeba jednak znaleźć wtedy, chociaż niewielką szafkę na przybory szkolne. 

Urządzenie małego pokoju dla rodzeństwa nie musi być takie trudne, jeśli zastosujemy niestandardowe rozwiązania, takie jak wysuwane łóżko lub biurko na ścianie, które w takich przypadkach ratują sytuację. Pozwalają na to, aby dzieci nawet na małej przestrzeni mogły mieć godne warunki do życia i rozwoju. Przedstawione wyżej propozycje to tylko przykłady takich rozwiązań, których w dzisiejszych czasach jest o wiele więcej, gdyż ludzie projektujący meble dla dzieci wykazują się coraz większą kreatywnością, co przynosi korzyści całym rodzinom.