Ta strona używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.  Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Prawidłowy montaż okna dachowego – zasady, o których trzeba pamiętać

Prawidłowy montaż okna dachowego – zasady, o których trzeba pamiętać

Montaż okna dachowego ma decydujące znaczenie dla szczelności dachu i może mieć istotny wpływ na komfort korzystania okien osadzonych w połaci dachu. Podpowiadamy, jak zamontować okno dachowe, by nie przeciekało i dobrze się użytkowało, a wady popełnione podczas montażu nie zrujnowały domowego budżetu.

Dlaczego poprawny montaż okien połaciowych jest tak istotny?

Prawidłowa instalacja okna dachowego zapewnia szczelne połączenie ramy okna z dachem, co jest koniecznością, jeśli chcemy uniknąć przenikania wody deszczowej do wnętrza budynku. Szczelny montaż okien dachowych ma też chronić elementy konstrukcyjne dachu i samo okno połaciowe przed działaniem wilgoci, która może uszkodzić dach, okno, ściany i sprzyjać rozwijaniu się grzybów i pleśni na poddaszu. Nieprawidłowy montaż okna połaciowego może też skutkować nadmiernym wychładzaniem się poddasza, a to zwykle przekłada się na wzrost kosztów jego ogrzewania. Źle poprowadzony montaż okien połaciowych bywa również często przyczyną trudności przy obsłudze okna, a niepoprawnie uformowana wnęka okienna może negatywnie wpływać na poziom oświetlenia wnętrza, a także zaburzać cyrkulację powietrza w okolicy okna.

Jakie są najważniejsze reguły prawidłowego montażu okien dachowych?

Montaż okien dachowych należy szczegółowo zaplanować, a istotną częścią tego planu powinien być dobór odpowiedniej ilości okien, ich rozmiaru i miejsca montażu do charakteru pomieszczenia oraz jego powierzchni. Tylko odpowiednia ilość i wielkość okien dachowych zapewni wnętrzu właściwy poziom doświetlenia. Zaleca się, aby okno dachowe było zamontowane na odpowiedniej wysokości. Górna krawędź przeszklenia okna dachowego nie powinna być niżej niż 220 cm nad podłogą, a dolna nie niżej niż 85 cm. Zapewni to optymalny poziom doświetlenia pokoju, widok oraz komfort użytkowania okna. Najważniejsze aspekty montażu okna dachowego wiążą się jednak z prawidłowym połączeniem okna dachowego z elementami konstrukcyjnymi dachu, uszczelnieniem okna oraz jego ociepleniem.

Więcej informacji znajdziesz na stronie - https://roofliteplus.pl/

Jak zamontować okna dachowe? – porady ekspertów

Prawidłowy montaż okien dachowych wymaga maksymalnie szczelnego połączenia ramy okna z połacią dachu, a takie zagwarantować może odpowiednio dobrany kołnierz instalacyjny do okien dachowych. Jak podpowiadają eksperci z firmy RoofLITE+, nie ma skuteczniejszego i prostszego w zastosowaniu sposobu na zapewnienie szczelnego montażu okna na poddaszu. Warto pamiętać, że okna dachowe montuje się w dachach o kącie nachylenia od 15 do 90 stopni. RoofLITE+ to doświadczony, znany i wysoko ceniony producent okien dachowych różnego typu oraz akcesoriów do nich. Kołnierze montażowe do okien dachowych ułatwiają poprawny montaż okien dachowych i skracają czas potrzebny na ich instalację. Ważne jest jednak to, by kołnierz montażowy do okna dachowego był prawidłowo dobrany, m.in. do rodzaju poszycia na dachu. Jeśli planujemy montaż okna dachowego w pomieszczeniu ogrzewanym, powinniśmy dodatkowo zastosować ocieplający termoizolacyjny kołnierz do okien dachowych IFC oraz kołnierz z folii paroprzepuszczalnej  RUC. Pozwoli on uniknąć tzw. mostków termicznych i zabezpieczy poddasze przed wychładzaniem. Przy montażu okien dachowych warto również pamiętać o dodatkowych akcesoriach. Jako osłona przed słońcem przyda się roleta na okno dachowe lub żaluzja, a do ochrony wnętrz przed nagrzewaniem warto wykorzystać markizy termoizolacyjne do okien dachowych.