Ta strona używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.  Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Wentylator stojący czy kolumnowy?

Wentylator stojący czy kolumnowy?

Wentylator pokojowy stojący to jedno najpopularniejszych urządzeń służących do chłodzenia powietrza w pomieszczeniach. Są one stosunkowo tanie, proste w obsłudze, a nowoczesne modele oferują dodatkowe funkcje - na przykład zdalne sterowanie. Alternatywą dla nich są nowoczesne wentylatory kolumnowe stojące. Który rodzaj jest lepszy i na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jaki wentylator wybrać?

Wentylator podłogowy stojący to urządzenie, które niejednemu pozwoliło przetrwać upalne dni i gorące noce. Popularne wentylatory pokojowe stojące, wyposażone w mniejsze lub większe śmigło znaleźć można w wielu domach i biurach. Od kilku lat na rynku spotkać można jeszcze jeden typ urządzenia, które chroni przed upałem - są to mianowicie wentylatory kolumnowe. W odróżnieniu od tradycyjnych modeli nie posiadają one śmigła - mają formę walca, w którym znajdują się małe śmigiełka, wprawiają powietrze w ruch.

Które wentylatory stojące pokojowe są lepsze? Jakie są wady i zalety nowoczesnych modeli kolumnowych?

Kiedy sprawdzi się wentylator stojący ze śmigłem?

Tradycyjny wentylator domowy “ze śmigłem” to tak naprawdę uniwersalne rozwiązanie. Nowoczesne wentylatory mają sporą moc pracy, są ciche i często wyglądają atrakcyjnie. Z ich pomocą szybko można poprawić klimat w pomieszczeniu - zwłaszcza tym dużym. Są też sporo tańsze od swoich kolumnowych odpowiedników.

To czy mają jakieś wady? Często o skuteczności chłodzenia decyduje średnica skrzydeł. Duże wentylatory pozwolą schłodzić powietrze nawet w dużym pomieszczeniu. Mogą jednak być problematyczne w mniejszym domu lub mieszkaniu, gdyż zajmują sporo miejsca w pomieszczeniu i rzucają się w oczy.

Dla kogo wentylator kolumnowy?

Wentylator kolumnowy, zamknięty w smukłej obudowie, to rozwiązanie dobre przede wszystkim do mniejszych pomieszczeń. Wentylatory te mają podobną wydajność chłodzenia, niemniej są znacznie mniejsze i łatwiej zmieścić je w nawet bardzo małym pokoju. Ich oscylacja nie wymaga zapewnienia przestrzeni wokół sprzętu. Wentylator stojący kolumnowy będzie też bardziej pasował do nowoczesnych pomieszczeń.

Niestety, w większości modeli nie będziemy mieć takich opcji jak regulacja wysokości czy kąta nachylenia wentylatora. Te opcje posiadają wyłącznie tradycyjne wentylatory stojące. Kolumnowy wentylator stojący z pilotem będzie też niestety droższy od tradycyjnego modelu.

Na co zwrócić uwagę wybierając wentylator?

Wybór wentylatora i jego rodzaju jest kwestią indywidualną - należy dobrać go do naszych potrzeb i oczekiwań. Bez względu na to, czy wolimy wentylatory tradycyjne, czy kolumnowe, podczas zakupów warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Zaleca się sprawdzić, jaka jest moc, liczba prędkości oraz głośność pracy urządzenia. Wentylator stojący cichy może być używany także w nocy. Dobry model powinien mieć oscylację oraz stabilną konstrukcję. 

Warto zwrócić uwagę także na dodatkowe opcje urządzenia. Zdecydowanie wygodniejszy będzie wentylator stojący na pilot (niektóre modele mogą być obsługiwane przez aplikację mobilną). Niektórym spodobać może się z kolei wentylator stojący z mgiełką, który dodatkowo nawilża powietrze w pomieszczeniu.

Polecane wentylatory stojące

Wybór odpowiedniego wentylatora wcale nie należy do łatwego zadania. Na rynku znaleźć można wiele modeli - nie wszystkie jednak zachwycają jakością. Jakie wentylatory stojące warto rozważyć, decydując się na zakup nowego urządzenia?

Pośród tradycyjnych modeli ze śmigłem godnym polecenia jest wentylator stojący Blaupunkt ASF501. Jest to wentylator stojący mocny o minimalistycznej stylistyce. Posiada wszystkie potrzebne opcje i jest bardzo przystępny cenowo. Z kolei do dużych pomieszczeń sprawdzić się może wentylator duży stojący Stylies Uranus. Jest to nowoczesny wentylator stojący czarny, który może pełnić rolę nie tylko doskonałego sprzętu użytkowego, ale także - elementu dekoracyjnego wnętrza!

Marka Blaupunkt oferuje także dobre wentylatory stojące kolumnowe. Model Blaupunkt AFT601 to mocny i jednocześnie bardzo cichy sprzęt, który można bez obaw wykorzystywać do chłodzenia powietrza w dzień i w nocy. Dla bardziej wymagających dobrym rozwiązaniem może być z kolei elegancki wentylator Mozano Air Flow PRO, który posiada aż 12 trybów pracy oraz pożądaną przez wielu funkcję jonizacji.