Ta strona używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.  Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Oprawy oświetleniowe – rodzaje i zastosowanie. Kiedy warto je wybrać?

Oprawy oświetleniowe – rodzaje i zastosowanie. Kiedy warto je wybrać?

Termin opraw oświetleniowych jest bardzo szeroki i odnosi się on do różnego rodzaju opraw przeznaczonych do oświetlania przestrzeni. Jakie są ich główne rodzaje? Kiedy są one najczęściej używane?

 

Czym są oprawy oświetleniowe?

Artykuły jak oprawy oświetleniowe przeznaczone są do montażu w nich źródeł światłą oraz do oświetlania przestrzeni.

 

Przede wszystkim oprawy oświetleniowe spełniają funkcje praktyczne, dlatego też muszą być one funkcjonalne i trwałe, ale również mogą mieć estetyczny wygląd, dzięki czemu nadają wnętrzom efektowny wymiar.

 

Obecnie oprawy oświetleniowe stosowane są w różnych obiektach, a także na zewnątrz nich, dlatego też producenci prezentują je w tak wielu wariantach do wyboru.

 

Rodzaje opraw oświetleniowych

Oprawy oświetleniowe podzielić można na zróżnicowane kategorie, dlatego też trudno wymienić wszystkie z nich, ponieważ jest ich tak dużo. Najczęściej wykorzystuje się poniższe rodzaje opraw oświetleniowych:

 

  • Oprawy oświetleniowe na świetlówki – przeznaczone są one do zamontowania w nich podłużnych świetlówek, na przykład ledowych, halogenowych.

  • Oprawy oświetleniowe w formie oczek – oczka są bardzo popularnymi oprawami, które mogą być montowane natynkowo albo wpuszczane, na przykład umieszczane w sufitach podwieszanych.

  • Oprawy rastrowe – bardzo popularne w pomieszczeniach biurowych oraz przemysłowych. Wyposażone są w elementy odbijające światło, co powoduje, że dają jeszcze jaśniejsze oświetlenie.

  • Oprawy podłogowe – przeznaczone są one specjalnie do montażu w podłożach, również mogą być umieszczane na zewnątrz, na przykład w podjazdach, placach.

  • Oprawy ścienne – przeznaczone specjalnie do montażu na ścianie, pozwalają na stworzenie ciekawych efektów świetlnych.

  • Oprawy taśmowe, liniowe – przeznaczone są one do zamontowania taśm ledowych.

  • Oprawy zwieszane – wyposażone są w elementy, najczęściej linki, łańcuszki pozwalające na podwieszenie oprawy, często używane są one w pomieszczeniach o wysokich stropach.

 

Kiedy warto zdecydować się na oprawy oświetleniowe?

Tego typu artykuły mają uniwersalne zastosowanie i mogą one sprawdzić się w zróżnicowanych miejscach, na przykład w domach i mieszkaniach, na zewnątrz nich, w biurach, sklepach, punktach usługowych, w firmach produkcyjnych i przemysłowych, magazynach.

 

Różnorodne warianty powodują, że oprawy oświetleniowe są bardzo dobrym wyborem wtedy, gdy konieczne jest stworzenie funkcjonalnego, sprawnego oświetlenia – również wystawionego na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, na przykład wilgoci, niskich i wysokich temperatur.