Ta strona używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.  Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Stylowa garderoba - jak ją urządzić

Stylowa garderoba - jak ją urządzić

Stylowa garderoba - jak ją urządzić?Piękna garderoba to marzenie niejednej osoby, która pragnie wygodnie urządzić swoje domowe wnętrza i wprowadzić ład w przechowywaniu ubrań. Takie pomieszczenie ułatwia bowiem codzienne funkcjonowanie oraz buduje zaciszny azyl, w którym możemy przygotować się do wyzwań i obowiązków.

Aby jednak garderoba zapewniała komfort, musi być odpowiednio urządzona. Czego nie może w niej zabraknąć i o czym koniecznie trzeba pamiętać? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.Garderoba - gdzie najlepiej ją zaaranżować?Wielkość i forma garderoby zależą w największej mierze od tego, do czego ma być ona wykorzystywana. Inaczej myśli się o wnętrzu, które ma służyć do przechowywania odzieży wierzchniej, butów i dodatków niż o garderobie z podstawowymi ubraniami. Pierwsze z nich zazwyczaj lokalizuje się w bezpośrednim sąsiedztwie przedpokoju, by zwiększyć wygodę użytkowników. Drugie częściej planuje się jako przedłużenie sypialni lub przestrzeń łączącą sypialnię z łazienką. Niekiedy garderobę wydziela się w ramach pokoju sypialnego, jeśli nie dysponuje się wystarczającą przestrzenią, by stworzyć oddzielne pomieszczenie do tego celu.

Jak duża powinna być garderoba? Tu znów wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Do swobodnego korzystania z garderoby potrzeba około 3-5 metrów kwadratowych, by zapewnić miejsce na szafy oraz zostawić przestrzeń do bezproblemowego przemieszczania się i przebierania. Nawet w ciasnych przestrzeniach da się zaaranżować odpowiednie miejsce. Trzeba tylko wykorzystać właściwie dobrane meble (często projektowane na wymiar) oraz dobre oświetlenie, jak choćby to oferowane na stronie: Lampy.it.Jakie meble muszą trafić do garderoby?Jeśli w domu dysponuje się dużą przestrzenią do zaprojektowania garderoby, można bawić się aranżacją i wykorzystywać dokładnie takie rozwiązania, na jakie ma się ochotę. Wówczas oprócz pojemnych szaf utrzymanych w dowolnym stylu na ubrania i buty, warto też zaprojektować we wnętrzu toaletkę i przestrzeń do wykonywania makijażu, czesania się lub dobierania elementów strojów.

Planowanie małej garderoby bywa nieco większym wyzwaniem. Dobrą opcją jest wprowadzenie do niej mebli na wymiar, które pozwalają optymalnie wykorzystać dostępny metraż, nawet w garderobie ze skosami. Praktycznym rozwiązaniem jest też wybranie konstrukcji z drzwiami przesuwnymi z lustrem, co zwiększa funkcjonalność przestrzeni i zmniejsza niepotrzebne zajmowanie miejsca.

Wszystkie półki i drążki, na których mają być docelowo umieszczane ubrania, powinny mieć solidne mocowania. Stosuje się do tego celu różne systemy - np. metalowe szyny przytwierdzane do ścian lub drążki rozporowe. Ważne, aby zadbać o pełne bezpieczeństwo i komfort korzystania z przestrzeni.Oświetlenie garderoby - produkty praktyczne i dekoracyjneW garderobach nie da się obyć bez dobrze zaprojektowanego systemu oświetlenia. Podstawą jest oczywiście światło ogólne, które pozwala przemieszczać się między półkami i bez trudu znaleźć odpowiednią kreację. Chętnie stosuje się lampy sufitowe lub reflektorki (również na szynoprzewodach).

Oprócz nich warto zadbać o podświetlenie półek, na przykład przy pomocy oczek wpustowych lub taśm LED, co ułatwi sięgnięcie po potrzebne przedmioty, bez konieczności włączania głównej lampy. Przy ich pomocy da się też udekorować tę ukrytą część mieszkania i stworzyć w niej przytulny klimat.

Pamiętajmy, by w garderobie umieszczać źródła światła o temperaturze barwowej jak najbardziej zbliżonej do naturalnego światła dziennego, a także o wysokim współczynniku oddawania barw. Przyda się to przy dobieraniu perfekcyjnych elementów stylizacji oraz wykonywaniu makijażu.

Więcej inspiracji, jak zaprojektować oświetlenie do garderoby, można znaleźć na stronie: naturalnebudownictwo.pl.Funkcjonalność i styl - nowoczesna garderoba dla wymagającychGarderoba to przestrzeń praktyczna, gdzie przygotowujemy się do wyjścia z domu, lub miejsce wypoczynku po całym dniu. Warto zadbać o to, by była perfekcyjnie zorganizowana i dopasowana do potrzeb każdego użytkownika. Wówczas stanie się zaciszem, które zapewni ład i porządek w ubraniach i akcesoriach oraz w którym chętnie będziemy spędzać czas.