Ta strona używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.  Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Jak wybrać odpowiednią farbę do wnętrza?

Jak wybrać odpowiednią farbę do wnętrza?

Zmiana koloru ścian to najprostszy sposób na szybką metamorfozę wnętrza. W specjalistycznych sklepach znaleźć można nie tylko szeroki wybór barw, ale i rodzajów farb, które odróżniają ich konkretne właściwości. Jakie są rodzaje farb do wnętrz? Czym się charakteryzują? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu. 

 

Farby do wnętrz - jakie rodzaje są dostępne w sklepach?

Szybkiej metamorfozy pomieszczenia dokonać można nie tylko poprzez zakup nowych dodatków. Zmiana koloru ścian nie tylko doskonale odświeża aranżację wnętrza nadając jej charakteru. Malowanie zaliczyć można również do najmniej wymagających i czasochłonnych prac remontowych, które bez problemu można wykonać samodzielnie. Oprócz wyboru odpowiedniej barwy, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj farby, jaka ma pokryć ściany w mieszkaniu. Do najpopularniejszych zaliczają się farby akrylowe, lateksowe, winylowe i ceramiczne. Czym dokładnie się wyróżniają?

  • Farby akrylowe uznawane są za produkt o najbardziej uniwersalnym zastosowaniu, dzięki czemu nadają się do każdego rodzaju pomieszczeń. Pomalowana powierzchnia zabezpieczona zostaje powłoką odporną na zmywanie, która ponadto wyróżnia się paroprzepuszczalnością, co przekłada się na zachowanie we wnętrzu optymalnego mikroklimatu. Farby tego rodzaju są dobrze kryjące i dostępne w ofertach wielu czołowych producentów;
  • Farby lateksowe zaliczają się do grupy farb akrylowych. Wyróżnia je wysoka elastyczność i krycie, a także dobra przepuszczalność. Ich doskonała odporność na mycie i szorowanie sprawia, że idealnie sprawdzają się w często i intensywnie eksploatowanych pomieszczeniach o podniesionej wilgotności, takich jak kuchnie czy łazienki. Zaletą farb lateksowych jest zdolność wytwarzania powłoki przeciwgrzybiczej, co pozwala ochronić pomalowaną powierzchnię przed rozwojem pleśni. Ten rodzaj farby są pozbawione intensywnego zapachu i szkodliwych dla zdrowia substancji;
  • Farby winylowe są wyjątkowo odporne na zmywanie, jednak cechuje je niska paroprzepuszczalność. Ściany pomalowane tym rodzajem farby nie mają możliwości swobodnego oddychania, zaś stworzona przez nie powłoka bardziej niż pozostałe podatna jest na wchłanianie wszelkich zabrudzeń. Z tego też względu, najczęściej znajdują zastosowanie w pomieszczeniach gospodarczych;
  • Farby ceramiczne to nowoczesny rodzaj farb. W swoim składzie zawierają ceramiczne cząsteczki tworzące plamoodporną powłokę, która dodatkowo nie pochłania kurzu. Pomalowaną powierzchnię można bez problemu szorować nawet przy użyciu łagodnych detergentów, dlatego też doskonale nadaje się między innymi do kuchni bądź innych pomieszczeń narażonych na częste powstawanie zabrudzeń. Farba ceramiczna odznacza się również doskonałym wyglądem przez długi czas, bez efektu jej nieestetycznego blaknięcia.

Oprócz wyżej wymienionych, w sklepach znaleźć można również farby do zadań specjalnych. Są to między innymi farby strukturalne, łączące w sobie właściwości farby i tynku, a także dekoratorskie, które mogą imitować drewno czy kamień. Wśród tego rodzaju farb wyróżnia się też dość popularne w ostatnich latach farby tablicowe, po pomalowaniu tworzące powierzchnię tablicy kredowej. Ostatni z rodzajów idealnie sprawdzi się w dziecięcym pokoju - pomalowanie większej powierzchni zapewni maluchowi świetne pole do spełniania swoich artystycznych pasji. Może stać się też ciekawym dodatkiem w kuchni, gdzie można będzie rozpisać listę zakupów lub plan dnia dla każdego z domowników. 

 

Dlaczego wybór odpowiedniej farby do wnętrza jest tak ważny?

Wybierając się na zakupy z zamiarem wyboru farby wiele osób skupia się przede wszystkim na jej odcieniu. Chociaż zdecydowanie jest on ważny, warto również zwrócić uwagę na rodzaj farby oraz jej właściwości. Zamierzając przeprowadzić remont łazienki, zdecydowanie należy rozejrzeć się za farbą przeznaczoną do wnętrz, w których panuje duża wilgoć. W kuchni czy przedpokoju łatwo natomiast o przypadkowe zabrudzenia - z tego też względu najlepszym wyborem będzie farba odporna na szorowanie. W pokojach dobrze postawić na rodzaj farb umożliwiających ścianom swobodne oddychanie, które jednocześnie odznaczać się będą wysoką trwałością. Dzięki temu nawet po dłuższym czasie będą prezentować się wyjątkowo estetycznie, zapewniając przebywającym we wnętrzach domownikom pełen komfort. 

Podsumowując: najbardziej uniwersalne farby akrylowe będą odpowiednim wyborem do salonu, sypialni czy gabinetu, które nie należą do mocno eksploatowanych pomieszczeń. W kuchni, łazience czy domowej pralni warto natomiast użyć farby lateksowej, dzięki czemu ściany będą odporne na wilgoć, a wszelkie zabrudzenia można będzie łatwo usunąć z ich powierzchni. Planując zmianę wizerunku przedpokoju lub korytarza, warto postawić również na farbę lateksową lub ceramiczną, która przez długi czas będzie wyglądać świeżo. Jaka farba do pokoju dziecięcego? Korzystnym wyborem będzie lateksowa bądź ceramiczna, z których łatwo usunie się nieczystości. Doskonale też sprawdzi się farba tablicowa, zapewniająca dziecku mnóstwo frajdy.